Štyri naj júlové TED videá a o tom akú silu môže mať úprimný blog.

Autor: Ivana Sendecka | 31.7.2010 o 12:50 | (upravené 2.8.2010 o 8:37) Karma článku: 5,94 | Prečítané:  2189x

Zdravím mojich čitateľov, hladných po nových informáciách. Moja smečkárska odmlka bola zapríčinená, nepredvídateľnými zázrakmi. Prvé dva júlové ťýždne som strávila v Teheráne, kde ma do slova a do písmena dopravil blog. Blog, ktroý som napísala v máji na mojom anglickom blogu, sa natoľko dotkol rodiny "hlavného hrdinu", že mi kúpili letenku, zabezpečili víza a pozvali ma k nim do Iránu. Dvojtýžďňová internetová "diéta" ma prinútila konzumovať online informácie až po prílete do Dubaja, kde som sa neplánovane ocitla na ceste späť z Teheránu. Včera som venovala svoje celé dopoludnie zameškaným TED videám tohto mesiaca. Dovoľte mi ponúknuť štyri TED kúsky, ktoré ma najviac oslovili.

#1 Elif Shafak: The politics of fiction


Úprimna, inšpiratívna spisovateľka tureckého pôvodu Elif Shafak nás vyzýva, aby sme zbúrali kruhy a steny, ktorými sme sa obkolesili (sociálne postavenie, kultúrne stereotypy, národná identita atď.). Naša predstavivosť sa tým zabíja. Komunity podobných ľudí, produkujú stereotypy a kultúrne getá. Príbehmi, ktoré Elif píše sa snaží urobiť "diery to kruhov, ktoré nás obkolesujú".

 

#2 Laurie Santos: A monkey economy as irrational as ours

Fascinujúci pohľad na to, prečo ľudia dokážu robiť stále tie isté chyby. Iracionalita nášho správania vysvetlená pomocou pokusných primátov. Energia a vášeň, ktorou Laurie prezentuje svoj výskum je priam nákazlivý.

#3 Hans Rosling on global population growth

Hans je expertom na nekonvečný spôsob prezentácie dát a štatistík. Tentokrát si pre svoje vystúpenie ako pomocníka nezvolil digitálne technológie, ale krabice, flip-flopky,makety auta, bicykla a lietadla. Pri Hansových prezentáciách sa nemusíte bať, že budete potrebovať kofeín na udržanie pozornosti.

#4 Lewis Pugh's mind-shifting Mt. Everest swim

Príbeh o tom, ako plávanie pod Mt. Everestom zmenilo Lewis-ovu myseľ a spôsob akým sa pozerá na svet. Pomaly je niekedy oveľa rýchlejšie... Pokora viac ako agresivita...

 

Verím, že ste prežili krásny prvý prázdninový mesiac.

Ten môj mi stále vyráža dych...

Všetko je možné, stačí keď budete robiť to čo hovoríte a dávať okoliu to najcennejšíe čo máte-vaše srdce.

i.

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Dno poslanca Blahu

Dno je, keď ťa prídu zavraždiť k tebe domov za to, že si napísal o našich ľuďoch.

DOMOV

Zmenky Kočner skrýva. Prokurátor hovorí, že si poradia aj bez nich

Kočnerovi a Ruskovi hrozí 12 až 20 rokov.


Už ste čítali?