„Mám sen“ alebo slovenská verzia „I Have A Dream“

Autor: Ivana Sendecka | 28.8.2010 o 16:44 | (upravené 28.8.2010 o 16:51) Karma článku: 11,38 | Prečítané:  2796x

Dnes, 28.augusta uplynulo presne 47 rokov od legendárneho vystúpenia  Martina Luthera Kinga vo Washingtone pred viac ako 200 tisíc ľudmi. Notoricky známe slovné spojenie: „I Have A Dream"  je prítomné v histórii ľudstva takmer pol storočie.  17 minútová reč Martina Luthera Kinga ma inšpirovala na to, aby som sa s vami podelila o môj sen pre Slovensko.

 

Mám sen, že jedného dňa si na Slovensku získajú rešpekt od okolia ľudia na základe kvality a výsledkov ich poctivej práce a nie podľa toho aký majú model auta, značku kabelky, či podľa toho koľko majú mileniek.

*

Mám sen,že Slovensko nebude považovať za svoju konkurenčnú výhodu to, že má lacnú pracovnú silu, ale to že máme kvalifikovanú a vzdelanú populáciu.

*

Mám sen,že jedného dňa si budú Slováci veriť a nebudú čakať na potľapkanie od svojho nadriadeného, aby im "odobril" ich osobnú hodnotu.

*

Mám sen, že jedného dňa sa naučíme pýtať tieto otázky, „Prečo sa veci majú tak ako sa majú?" , „Ako môžem pomôcť ja zmeniť to čo sa mi nepáči?" a následne konať na základe odpovedí na ne, namiesto posmeškov a ukazovania prstom na iných ako zle robia to čo robia.

*

Mám sen, že jedného dňa sa budú ľudia navzájom opäť rešpektovať a žiť s pokorou, tak ako nás to učili naši rodičia, či starí rodičia.

*

Mám sen, že jedného dňa sa zbavíme predsukov voči iným kultúram a národom, ktoré vyplývaju len z našej nevedomosti a ignorancie.

*

Mám sen, že slovenské školstvo prejde transformáciou, ktorá prinesie do škôl nové technológie, kreativitu a podmienky na to, aby boli naše deti pripravené na budúcnosť.

*

Mám sen, že jedného dňa budú vedomosti a skutky dôležitejšie ako tituly a kvetnaté reči.

*

Mám sen, že jedného dňa školy nebudú  o známkach a zbieraní  titulov, ale budú inštitúciami, ktoré budú zapaľovať v študentoch túžbu učiť sa  a celoživotne na sebe pracovať.

*

Mám sen, že jedného dňa nebude politická funkcia podnikateľským zámerom, ale celoživotným poslaním tých, ktorí sa rozhodnú slúžiť národu.

*

Mám sen, že jedného dňa bude spoločensky neakceptovateľná nečestnosť a chamtivosť v podnikaní, a ľudia sa naučia - vedieť mať dosť.

*

Mám sen, že jedného dňa nám budú slovenské médiá prinášať profesionálne správy a nie okopírované články z internetu, exkluzívne pikošky zo života našich „celebrít", či reportáže z nešťastia iných.

*

Mám sen, že jedného dňa budú váženými ľudmi, tí  ktorí niečo vytvorili, postavili, pomohli a nie tí, ktorí rýchlo zbohatli na úkor „obyčajných" ľudí.

*

Mám sen, že jedného dňa talentovaní Slováci nebudú musieť opúšťať rodnú hrudu na to, aby sa mohli profesionálne uplatniť , lebo doma si ich odbornosť nikto neváži.

*

Mám sen, že jedného dňa sa ľudia na Slovensku naučia snívať a zistia, že každý jeden človek môže prispieť k lepšiemu zajtrajšku.

*

Mám sen, že počas môjho života pomôžem svojim skutkami k zrealizovateľnosti horeuvedených snov,

a že aj moje činy budú inšpiráciou pre čo najviac ľudí.

*

Mám sen...

***

i.s.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo Fico potrebuje kaviareň?

Rovnako ako Fico, aj Rezník bude len ťažko presviedčať demokratickú verejnosť, že sa zmenil.

DOMOV

Polícia si nahrala preberanie úplatku na Vysokej škole Sv. Alžbety

NAKA tiež obvinila šéfa daňovej kontroly.

EKONOMIKA

Hypotéku pre mladých zrušia. K podpore sa majú ľudia dostať inak

Aby ľudia vedeli, o koľko si reálne budú môcť po roku znížiť svoj základ dane, budú od bánk dostávať potvrdenia.


Už ste čítali?