Naozaj potrebujú slovenskí žiaci TV reality šou Trieda 9.A?

Autor: Ivana Sendecka | 6.4.2012 o 19:17 | (upravené 6.4.2012 o 19:23) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  2350x

Zdravím, po dlhšej dobe sa opäť ozývam k téme môjmu srdcu drahej: vzdelávanie a školstvo. Pred niekoľkými dňami sa mi cez Twitter (vďaka @marcelklimo) donieslo do uší, že RTVS pripravuje televíznu reality šou Trieda 9.A, ktorá bude, citujem "zachytávať osud triedy, ktorej žiaci chcú dosiahnuť zlepšenie študijných výsledkov. Na projekte sa podieľa aj Nadácia pre deti Slovenska (NDS), ktorej vzdelávacie centrum bude počas vysielania tohto reality dokumentu prostredníctvom e-mailovej adresy trieda@nds.sk odpovedať na otázky o inovačných vzdelávacích programoch na Slovensku." Po prečítaní článku o pripravovanom programe, sa mi v hlave rozvírili tieto otázky:

Naozaj si myslíme, že sledovaním televízie prídeme na niečo prevratné alebo inovatívne?

Veľkí inovátori sveta, edukátori a naozajstní tvorcovia hodnôt vypli televíziu pred mnohými rokmi. Jednoducho si nemôžu dovoliť mrhať svojím drahocenným časom. Časom, ktorý využívajú na učenie sa, experimentovanie, chyby a z toho vyplývajúce inovácie.

Naozaj je dobré, aby sme v roku 2012 nabádali najmä mladých ľudí, aby pozerali TV?

Nestačilo nám ako memento posledných niekoľko desaťročí sedenia pred televíznou obrazovkou, kde sme si (ne)vedome nechali vymývať hlavy reklamami, správami a reláciami, ktoré nás naučili byť len pasívnym prijímateľom informácií? Odnaučili sme sa kriticky myslieť, spájať súvislosti a pýtať sa otázky, či sa veci majú naozaj tak, ako to tí ujovia a tety v televízii hovoria. Dnes, keď máme prístup k úžasným informáciám a k ľuďom, a to všetko na obrazovkách (presne takých istých na akej čítate tento blog), v ktorých si my sami vieme zostaviť televízny program. (tu je môj "televízny kanál 1 a 2").

Naozaj potrebuje Slovensko, školstvo a študenti ďaľšiu reality šou?

V dobe, keď gymnazisti píšu články s názvom "Keď mladý Slovák nechce byť Slovákom". V dobe, keď je na mieste otázka, ktorú položil bloger Adam: "Potrebujú naše deti učiteľov?". V dobe, keď zamestnávateľov budúcnosti budú namiesto životopisu viac zaujímať výsledky vašej tvorivej práce a reputácia?

Naozaj cheme pozerať televíziu?

Verím, že nie.

 

Príjemné sviatky, kopec objavov, nápadov a chvíľ mimo televíznej obrazovky.

-          is

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko pripomína jeden veľký kontajner na odpad

Niektorí si tu žijú ako prasce v žite. A niektorí len ako prasce.

KOMENTÁRE

Vlak obsadený smerákmi idúci do stanice Ničota zrýchlil

Môže sa stať, že veľká občianska energia prítomná na námestiach vyprchá.


Už ste čítali?